ÇARŞAMBA
Giriş Tarihi : 10-08-2023 19:59

BAŞKAN BALA AKARYAKIT ZAMLARINA İSYAN ETTİ

Çarşamba Şoförler Odası Başkanı Musa Bala yaptığı açıklamada son dönemde akaryakıt artışlarının durdurulamadığını ve artmaya devam ettiğini belirterek bu durumun ulaşım sektörü esnafımız için içinden çıkılamaz maliyet ile günden güne artan bir zarar ile çalışamaz hale getirmiştir.

BAŞKAN BALA AKARYAKIT ZAMLARINA İSYAN ETTİ

2 ay da %100 artış oldu

2 ay öncesine kadar 18 tl -19  tl arasında olan mazot fiyatlarının 2 ay gibi kısa bir zamanda 36 tl-38 tl rakamlarına gelmesi hem yük hem yolcu taşımacılığı yapan esnafın zarar etmesine yol açmıştır. Bu zararları en aza indirilmesi bağlamında Esnafımıza Samsun Büyükşehir belediyesinden %35-40 arasında tarifelerimize ilave zam almış olsak da maalesef aldığımız ilave zam da fayda etmemiş akaryakıt artışları karşısında bir anlamı kalmamıştır.

Yeniden değerleme oranı %123

Ulaşım sektörünün maliyetleri sadece akaryakıt olmadığı , insan kaynaklar (ssk, bağkur,maaş ve ücret), yedek parça maliyetleri ve diğer gider kalemleri (trafik sigortası, muayene ve bandrol) tüm bu varsayılan gider kalemleri 2022 yılına oranla %100’ün üzerinde bir artış yaşamıştır.

Tekrar zam talebi iletiyoruz.

Tüm gider kalemlerinin arttığı bir dönemde özellikle en büyük gider kalemi olan akaryakıt daki durdurulamayan artışın artık ulaşım sektörü esnafımız için Büyükşehir belediyemizden ilave bir zam talebinde bulunmamızın en büyük gerekçesi haline gelmiştir. Sektör olarak her ne kadar tarifelerimizi arttırma gönüllüğü içerisinde olmasak da zaruri olarak bunu talep etmek ve almak esnaf ve sanatkarımızın haklarını korumak bile bile zarar eden bir ortamda , bu zararı ortadan kaldırmak için elimizden geleni yapmalıyız.

Her sektörün maliyetinde Akaryakıt vardır.

Başkan bala açıklamasına devam ederek , Ulaşım sektörü tüm sektörlerin ana temelini oluşturur, rafta satılan herhangi bir ürünün tüketiciye ulaşana kadar ki aşamasında ulaşım (nakliye) söz konusudur.  Ulaşım maliyetinde akaryakıt önemli bir ölçüttür. Akaryakıtta gerçekleşen her artış maalesef başta yolcu ve yük taşımacılğı fiyatlarını tetikleyeceği gibi herhangi bir ürünün son tüketiciye ulaşmasında , tüketiciye yine zam gelmiş ürün olarak yansıyacaktır. 

 

Artış durdurulamazsa zamlar kaçınılmaz olur.

Devlet yetkililerimizden , hükümetimizden bu konuda belirgin ve gerçekçi adımlar atılması gerektiğini belirten başkan Bala, Özel jeti , gemisi olanlardan akaryakıtta ötv alınmazken çiftçiden nakliyeciden alınması doğru bir uygulama olmadığını yıllardır anlatıyoruz.  Ekonomiğe katkı veren ulaşım sektörü ve çiftçilerimizin kullandığı mazotun vergiden arındırılmış hale gelmesi gereklidir. Diyerek sözlerini tamamlayan Başkan bala  Mevcut akaryakıt artışları karşısında tüm ulaşım unsurlarımız için yeniden zam talebinde bulunacaklarını belirterek sözlerini tamamladı.

 

AdminAdmin