ÇARŞAMBA
Giriş Tarihi : 25-04-2023 13:36

BAŞKAN BALA ESNAFTA ÖTV SEVİNCİ

Çarşamba Şoförler Odası Başkanı Musa Bala yaptığı açıklamada Uzun zamandır araçlarımızı yenilemek için Ötv indirimini bekliyorduk. Bununla ilgili çok girişimimiz oldu. Bilindiği Üzere Ülkemizde dolaşımda olan Kara taşıtları içerisinde Ticari kullanıma mahsus araç sayısı azımsanmayacak sayıdadır.

BAŞKAN BALA ESNAFTA ÖTV SEVİNCİ


Özellikle Ulaştırma sektöründe çalışan bu araçların bağlı olduğu kanun veya yönetmelikle belli bir yaş haddi koyulmuş durumdadır. Dolayısıyla her yıl bu araçların büyük bir bölümü atıl duruma düşmektedir. 

ÖTV oranları %1-%45 arasında

Başkan Bala “Ticari araçların cins ve motor hacimlerine göre ÖTV rakamlarının belirlendiği bu ötv rakamları üzerinden Sıfır araç alımı yapılırken normal satış fiyatlarına  ilave edilerek son kullanıcı olan esnaflarımıza satılmaktadır.

Ticari araçlar İstihdama katkı sağlar

Başkan Bala devam ettiği açıklamasında “Sektöre her giren bir ticari aracın aslında ekonomiye ilave bir yatırım olduğu , istihdama yeni bir iş gücü olarak değerlendirilmesi gerektiğini her platformda hükümet yetkililerine ilettik.  Daha Önce 2016 yıllarında Taksi taşımacılığında Yapılan ÖTV indirimi ile Ülkemizde kullanılan taksilerimizin %95 ‘i yenilenmişti . Bu sektörümüzü hem konforlu hem de güvenli bir  hale getirdiği gerçeğini ortaya çıkarmaktadır.

Sıfır Araç Bayileri Derhal Denetlenmeli

Ötv indiriminin ardından ne yazık ki araç bayileri ellerinde sıfır araç olmadığı gerekçesiyle esnafımızı geri çevirmeye başladılar, 6-9 ay arasında ancak araç gelir yada ücretini ödersin araç geldiğinde farkını verirsin gibi durumlar ile karşı karşıya gelmekteyiz. Bu konuda hükemete çağrımızdır  “ Sıfır araç bayilerinin Stok simsarları ile çalışmalarını engellemeleri Yurt içinde üretilmiş yada yurt dışından ülkemize giren her bir sıfır aracın son kullanıcısına kadar ivedilikle takip edilmesi süreci şeffaf bir şekilde yürümesine vesile olacaktır.

 

Esnaf Adına Teşekkür Ediyoruz.

Başkan Bala “ÖTV ‘nin kaldırılması aşamasında Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğana  , Sunduğumuz dosyamızı bizzat Cumhurbaşkanımıza ileterek Her zaman yanımızda olmuş ve olmuş ve olmaya devam eden  BBP genel başkanı Mustafa Destici beyefendiye , Ticaret Bakanımız Mehmet Muş’a Samsun Esnaf Odalar birliği Başkanımız Eyüp gülere , bürokratlarımıza ve Stk temsilcilerimize gayretleri ve uğraşları için Esnafımız adına şükranlarımızı sunuyoruz. Diyerek sözlerini tamamladı.

HABER:EMİN İNAN

AdminAdmin