ÇARŞAMBA
Giriş Tarihi : 08-02-2024 19:15

Başkan Yılmaz; Fındıkta büyük oranlarda zarar tahmin ediliyor

Çarşamba Ticaret Borsası (ÇTB)Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Yılmaz, Karadeniz Bölgesinde ciddi bir tehdit haline gelen kahverengi kokarca zararlısı hakkında açıklamalarda bulundu.

Başkan Yılmaz; Fındıkta büyük oranlarda zarar tahmin ediliyor

Kahverengi Kokarca zararlısının stratejik öneme sahip olan fındığa büyük zararlar verdiğini söyleyen Başkan Yılmaz, “Bu zararlı başta fındık olmak üzere elma, armut, turunçgiller, mısır, fasulye, domates, biber ve patlıcan gibi ekonomimiz için stratejik öneme sahip bitkilere oldukça zarar veriyor” dedi. Yılmaz değerlendirmesini şöyle sürdürdü;

“Özellikle Karadeniz Bölgesi ve İllerinde, Kahverengi kokarcanın bu yıl yüzde 25’lere varan oranlarda zarar verdiği tahmin ediliyor. Bu zararlının verdiği hasar nedeniyle 2023 hasadının ardından fındıkta randımanın düşmesiyle bazı üreticilerimiz fındığını satmakta hayli zorlandı”

Yılmaz, “Bilindiği üzere bölgemizin ekonomisinin büyük bir payı çok uzun yıllardır fındığa dayalıdır. Fındıkta üretim, nakliye, işleme ve alım satım gibi ticaret yapan binlerce aile geçimini bu yollar ile sağlıyor. Diğer önemli bir nokta ise gerçekleşen fındık ticaretinin ilçemiz, bölgemiz ve ülkemiz için büyük bir öneme sahip olmasıdır. Bu durum aynı zamanda fındıkta dünya üretiminin büyük bir kısmını karşılayan ülkemiz için de olumsuz sonuçlara sebebiyet verecektir. Bahçelerde başlayan kokarca sorunu hasat sonrası fındık sezonuna ve ardından da uluslararası fındık ticaretine yansıyacaktır” ifadelerine yer verdi.

Yılmaz, hızlı bir şekilde tedbir alınmazsa zararın daha da artacağını ifade ederek, fındığın ortak paydada buluşturduğu her kesimin topyekûn olarak mücadeleye katılması gerektiğinin altını çizdi.      

Zirai Mücadele Arttırılabilir                             

Yapılan çalışmaları yakından takip ettiklerini ifade eden Başkan Yılmaz, “Kahverengi kokarca için hazırlanan Zirai Mücadele Teknik Talimatı, İlaçlı mücadele için bitki koruma ürünleri ruhsatlandırılmasının ardından zararlının mücadelesinde kullanılacak olan yumurta parazitoidi salımı için kitlesel çalışmalar tamamlandı” dedi.

Zararlı ile Mücadelede Eğitim Şart

Başkan Yılmaz, “Üreticilerimizin zararlı ile mücadelede eğitimi şarttır. Konunun yüz yüze, afiş ve broşürlerle üreticilerimize anlatılmasına devam edilmelidir. Yaptığımız toplantılar ve bilgilendirmeler neticesinde her zaman ifade ettiğimiz gibi evimizde, depomuzda ve benzeri yerlerde kahverengi kokarcaları gördüğümüzde imha etmeliyiz” dedi.

Kahverengi kokarcanın nisan ayına kadar evlerde ve depolarda kışlayarak tarımsal alanlara yayıldığını söyleyen başkan, kışlamış erginlerin kışlaklardan dağılmadan kitle halinde imhası için o bölgenin Tarım ve Orman İl ve İlçe Müdürlüğü ile irtibata geçilerek, ilaçlanması gerektiğini vurguladı.

AdminAdmin