SAĞLIK
Giriş Tarihi : 07-01-2022 21:06

OMİCRON'A ŞEHRİMİZİ TESLİM ETMEYELİM"

Samsun’da pandeminin son durumu ve ildeki vakaların seyri hakkında bilgi veren Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, "Ülkemizde görülen Omicron varyantının etkileri, henüz şehrimizde görülmeden ortaya çıkan bu ani artış bizi endişelendiriyor." dedi.

OMİCRON'A ŞEHRİMİZİ TESLİM ETMEYELİM

Son günlerde Samsun'daki pandemi rakamlarında, görmek istemedikleri bir tablo ile karşılaştıklarını söyleyen Dağlı, "18 – 24 Aralık haftası verilerinde kısmi bir gerileme gösteren vaka sayımız, son 10 gün itibariyle yeniden bir yükseliş içine girdi ve ilimizde maalesef vaka sayımız %50 oranında, hızlı bir artış gösterdi. Ülkemizde görülen Omicron varyantının etkileri, henüz şehrimizde görülmeden ortaya çıkan bu ani artış bizi endişelendiriyor. Ama bu durum sadece bizi endişelendirmemeli. Hepimiz, yeni varyantın etkileri ilimizde ortaya çıkmadan, bu olumsuz tablodan kurtulmanın yollarını aramalı ve koronanın bizi bunalttığı, ölümleri arttırdığı günleri hatırlayarak, Omicron’u yenmek için eski ayarlarımıza, önlemlere daha sıkı uyum sağladığımız günlere geri dönmeliyiz." ifadelerini kullandı.

MASKEDEN VAZGEÇMEYİN!
Pandemi önlemlerine değinen Dağlı, maske kullanımına dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Kalabalık alanlardan da uzak durulması gerektiğini vurgulayan Dağlı, "Çene altı maske kullanmaktan vazgeçmeli; kalabalık yerlerden olabildiğince uzaklaşmalı; bu ortamlarda bulunmamız gerekiyorsa kesinlikle maskeli olmalı ve hepsinden de önemlisi mutlaka ve mutlaka aşımızı yaptırmalıyız. Devletimiz Covid 19’la mücadele edebilmemiz için bize her türlü imkânı sunuyor. Son günlerde Sağlık Bakanlığımız tarafından yapılan düzenlemeyle, bir önceki aşısının üzerinden 3 ay geçen vatandaşlarımıza da hatırlatma dozlarını yaptırma hakkı verildi. Yerli aşımız Turkovac’ın ilimize gelmesine sayılı günler kaldı. Elimizde bu kadar güçlü silah varken bu mücadeleyi kaybetmemeli, ilimizi koronadan korumalı, onca zorluğun ardından, yerli aşımızı da ürettiğimiz bir ortamda vaka sayımızın artmasına, yeni can kayıpları yaşamamıza izin vermemeliyiz. Şehrimizdeki tüm vatandaşlarımıza çağrıda bulunmak istiyorum: Lütfen koronayla mücadelede eski ayarlarımıza dönelim. Maske mesafe önlemlerine riayet edelim." şeklinde açıklamalarda bulundu. Dağlı, aşı hakkı olanların mutlaka aşı olması gerektiğini de hatırlattı. Dağlı son olarak ise "Şehrimize doğru gelen yeni varyant, etkisini göstermeden, önlemimizi alalım. Omicron’a şehrimizi teslim etmeyelim.” sözlerini kullandı.

 

 

AdminAdmin