ÇARŞAMBA
Giriş Tarihi : 03-03-2022 17:36

ULAŞIM SEKTÖRÜ CAN ÇEKİŞİYOR

Çarşamba şoförler ve otomobilciler odası başkanı Musa Bala akaryakıt fiyatlarına gelen zamlardan dolayı isyan etti.

ULAŞIM SEKTÖRÜ CAN ÇEKİŞİYOR

 

Akaryakıt zamları durdurulamıyor

              Akaryakıt zamları geçen yıla göre %150 lik artış olurken Büyükşehir belediyesi tarafından tarifelerimize ancak %25 lik bir zam verilmiş bu zam da akaryakıt zamları karşısınında eriyip gitti. Yük ve yolcu taşımacılığı yapan esnaf ve sanatkarımız maddi bunalım içerisinde olup artık gelir gideri karşılayamamaktadır. Kimsenin göz göre göre zarar etmesi doğru değildir. Rusya –Ukrayna savaşı ve  dolarizasyon fırtınası,mazot hammadesi fiyatlarını tırmandırdı.  

 

Ulaşım sektörü zarar ediyor

Tüm sektör girdi maliyetleri yüzünden zarar etmektedir.  Özellikle ulaşımda en büyük girdi maliyetinin oluşturan akaryakıt maliyetleri durdurulamadığı sürece kara ulaştırma sektörü diye bir sektör kalmayacak. Akaryakıt, Bakım –Onarım ,insan kaynakları , sgk ve diğer ödemeleri gözönüne aldığımızda işin içinden çıkılacak bir durum kalmamış oluyor. Her geçen gün zarar , zarar üstüne zarar edilmeye devam ediliyor.

 

Milli eğitim taşımasındaki  servisler mağdur

Temmuz ayı içerisinde yapılan taşıma  ihalelerine bakıldığında 6,35 tl den hesaplanan mazotun fiyatı  bugün  20 tl doğru gittiği ortadadır. Ek fiyat farkları hesaplanmaya başlandı, çok da mutlu edecek bir rakam ortaya çıkacağından fazla da umudumuz yok, önlem alınmazsa eğer , milli eğitim taşıması yapacak servisçi de bulamayacağız gibi görünüyor. 

 

Elimizi taşın altına koyduk

Pandemi döneminde çalışmayan bir esnaf camiamız var, yarı yarıya yolcu taşıyan ayrı bir camiamız var. Pandeminden sonra kendimizi toplarız borçlarımızı öderiz düşüncemiz vardı ama maalesef içinde bulunduğumuz durum içler acısı önlem alınmazsa sektörümüz bitmeye başlamıştır.

 

Tekrar zam istedik

Büyükşehir belediyemizden ocak ayında almış olduğumuz %25 lik fiyat zammına ilave olarak yeniden bir zam talebi içerisine girdik,  görüşmeleri  yaptık , gündeme getirdik . Tüm yolcu taşımacılığı ve özel servis taşımacılığı yapan esnafımız için ilave bir zam talebimizi verdik önümüzdeki günlerde gündeme alınmasını bekliyoruz.

 

Esnaf kontak kapatma taraftarı

Sözlerine devam eden Başkan Bala , Esnaf zarar etmektense araçlarımızı kapatıp evimizin yanına çekme eğiliminde, her zaman kamu hizmetinin devamlılığı için sağ duyu göstermeye çalışıyoruz. Ama artık dayanacak gücümüz kalmadı

 

Devlet akaryakıt sorununu çözmeli

Başkan bala sözlerin , Yük ve yolcu taşımacılığı yapan , servis taşımacılığı yapan esnafı rahatlatmalıyız, aksi takdirde ne yük taşıayan , ne yolcu taşıyan ne de servis taşımacılığı yapacak birileri kalmayacak Bu konuda ciddi adımlar atılmalı ve bu sorun çözülmeli diyerek tamamladı.

AdminAdmin